Журналистские расследования Регистрация Вход
МЕНЮ САЙТУ

СТАТТІ

Податкова діра «ОККО»: що приховує мережа АЗС під ...

Податкова діра «ОККО»: що приховує мережа АЗС під завісою волонтерстваБензин дуже вигідний товар для «скрутки», бо його можна прив’язати до будь-якого виробництва. Цю фразу голова податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев сказав в квітні 2021 року...Слуга народу Ірина Борзова заробляла у Криму та от...

Слуга народу Ірина Борзова заробляла у Криму та отримала дорогу квартиру Скандали у команді «Слуги народу» та президента Володимира Зеленського не вщухають. Цього разу йтиметься про незаконний кримський бізнес нардепа Ірини БорзовоїЯк нафта російського олігарха Силантьєва та технок...

Як нафта російського олігарха Силантьєва та технократа Сорокіна обтікає санкції Російська нафта та нафтопродукти без українських санкцій продовжують перетікати до європейських та британських автомобілів, наповнюючи бюджет країни-агресора
Block title
Block content

Block title
Block content

Block title
Block content

Block title
Block content

Block title
Block content

Block title
Block content

Block title
Block content

Block title
Block content

Block title
Block content

Block title
Block content

Block title
Block content

Block title
Block content

Block title
Block content

Block title
Block content

Поиск

Коррупция [159]
Корпоративный конфликт [27]
Права потребителей [60]
Интервью [72]
Политические секреты [144]
Общество [213]
Закон [49]
Деньги [39]
Главная » Статьи » Коррупция

Податкова діра «ОККО»: що приховує мережа АЗС під завісою волонтерства

Податкова діра «ОККО»: що приховує мережа АЗС під завісою волонтерстваБензин дуже вигідний товар для «скрутки», бо його можна прив’язати до будь-якого виробництва. Цю фразу голова податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев сказав в квітні 2021 року. Але актуальності своєї вона не втратила і зараз. Тим паче, коли за два роки війни пальне стало стратегічним товаром, без якого не обійтись ні на передовій, ні в повсякденному житті. Сьогодні мова піде про те, як одна з найбільших мереж АЗС «ОККО» під прикриттям патріотизму та волонтерства намагається позбутися шлейфу топкомпанії вигодонабувача від «скруток» податку на додану вартість.  

Весною 2021 року у Верховній Раді відбулось засідання тимчасової слідчої комісії з питань оподаткування. Голова комісії, депутат від «Батьківщини» Іван Крулько заявив, що мережа заправок «ОККО» увійшла в трійку компаній, які найбільше заробляють на махінаціях з податками. Було озвучено, що фірми «ОККО-Рітейл» та «ОККО-Бізнес контракт» не сплатили до держбюджету ПДВ на суму 329,3 млн грн і 21,9 млн грн відповідно. Ухилення від сплати податків відбувалось через низку сумнівних закупівель продуктів харчування, одягу та алкогольних напоїв, які на папері перетворювались на зерно. Сума сумнівного ПДВ по

фірмі «ОККО-Рітейл» складала 301 млн гривень.

Податкова діра «ОККО»: що приховує мережа АЗС під завісою волонтерства

Здавалося б, великий розголос та розкрита схема мала запросити в кабінети топменеджерів «ОККО» правоохоронні органи і призвести щонайменше до відшкодування коштів до бюджету. Але за три роки після виявлення схеми заробітку на «скрутках», завдяки вдалій інформаційній компанії та грамотному піару через підконтрольні організації, мережа зуміла стати лідером ринку з майже бездоганною репутацією.

«За результатами діяльності у 2023 році, компанії групи «ОККО» сплатили 15,591 млрд грн податків», – говориться у звіті фірми і додається, що «порівняно з довоєнними роками обсяги сплати податків «ОККО» зросли більш як у два рази». В цій фразі криється дуже велика маніпуляція загальною думкою. Справа в тім, що до 1 липня 2023 року ПДВ на пальне складало 7%, тоді ж як зараз він зріс до 20%. Власне тому обсяги сплати виросли вдвічі і заслуги групи компаній «ОККО» в цьому ніякої немає.

В той же час «ОККО» хизується тим, що нібито на їхню компанію припадає 75% сплачених податків від усього ринку палива в Україні. Це легко пояснити тим, що тільки у 2022 році мережа збільшила прибуток у 1,6 разів, а у 2023 перевершила ще і цей показник.

Розібратися в тому, як саме працює мережа «ОККО» і які компанії в неї входять, не так просто, адже вона складається з десятків різних фірм. Але найбільш цікавим є те, що ці фірми постійно змінюються. Так, наприклад, згадана «ОККО-Рітейл», яку тимчасова слідча комісія Верховної Ради підозрювала у величезних махінаціях зі «скрутками», у листопаді 2021 року змінила назву на «Ексім-Трейд-Інвест». А зараз взагалі перебуває у стані банкрутства. При цьому епізод зі «скрутками» далі стін Верховної Ради так і не пішов. Бюджет не отримав 300 млн гривень, які могла «наварити» фірма з групи «ОККО».

Податкова діра «ОККО»: що приховує мережа АЗС під завісою волонтерства

Те саме можна сказати про «ОККО-Нафтопродукт», яка фігурує в декількох судових справах щодо питання оподаткування. Наприклад, з 2014 року Львівська податкова намагалась заарештувати рахунки фірми через недопуск перевіряючого органу на об’єкти мережі «ОККО». У 2019 році фіскали мали претензії до цієї компанії на 60 млн гривень у справі №813/2957/18. Але у 2020 році «ОККО-Нафтопродукт» перетворюється  на «Енерготрейд-ресурс» і фактично більше не має жодного стосунку до «ОККО».

Податкова діра «ОККО»: що приховує мережа АЗС під завісою волонтерства

Хоча і до нової фірми у податкової є питання. В судовому реєстрі можна знайти справу, в якій Офіс великих платників податків просить стягнути на користь держави майже 108 млн гривень недоплачених податків.

Податкова діра «ОККО»: що приховує мережа АЗС під завісою волонтерства

Мережа автозаправок «ОККО» входить в «Універсальну інвестиційну групу», яку очолює Віталій Антонов. Бізнесмен хоч і залишається громадянином України, але в реєстрах зазначено, що постійно він проживає у Швейцарії.

Основною компанією для паливного бізнесу Антонова є концерн «Галнафтогаз». Фірма зареєстрована на два кіпрських офшори – GNG retail limited та Wadless holdings limited. Першим напряму керують Віталій Антонов та СЕО групи компаній «ОККО» Василь Даниляк. Зрозуміло, що реєстрація на Кіпрі економить бізнесменам величезну суму податків, які у непростий час для України могли б стати гарною допомогою.

Податкова діра «ОККО»: що приховує мережа АЗС під завісою волонтерства

Податкова діра «ОККО»: що приховує мережа АЗС під завісою волонтерства

Те саме стосується і ТОВ «ОККО-Холдинг», яким керує згаданий Василь Даниляк. Її 100% бенефіціаром є кіпрський GNG retail limited. Тобто і ця фірма не сплачує податки в Україні.

Нещодавно в Мережі були опубліковані службові записки, надані співробітником заправки «ОККО». В них стверджується, що працівники АЗС щомісяця мають відраховувати зі своєї зарплати кошти в рахунок невиконаного плану по роботі кафе. Анонімно працівник заправки «ОККО» повідомляє, що для кожної АЗС встановлений певний план по виручці, за невиконання якого стягуються штрафи. Ці кошти списуються з премій працівників і вони отримують на руки значно меншу заробітну плату. При цьому премія складає більшу частину зарплати, а для податкової, звичайно, малюється «мінімалка», аби не переплачувати податки.

Податкова діра «ОККО»: що приховує мережа АЗС під завісою волонтерства

Мережа заправок «ОККО» починала свій розвиток із Західної України, але швидко набирала обертів і, як можна здогадатись, з часом дісталась в тому числі Донбасу та Криму. Між тим з 2014 року, коли Росія окупувала український півострів та розпочала воєнні дії в Донецьку, «ОККО» не залишила ці регіони.

У 2018 році Служба безпеки України провела обшуки в офісах «Галнафтогазу». Компанію підозрювали у фінансуванні тероризму через те, що заправки «ОККО» продовжують працювати на території окупованого Криму. Через такий резонанс Віталій Антонов зібрав пресконференцію, на якій без жодного докору сумління повідомив, що заправки в Криму були передані в оренду жителям півострова, які зареєстрували їх за законодавством окупанта. І хоча Антонов стверджував, що ці заправки працюють не під брендом «ОККО», в соціальних мережах були опубліковані фото, що спростовують ці слова.

Податкова діра «ОККО»: що приховує мережа АЗС під завісою волонтерства

Не дивлячись на такий сумнівний бекграунд Віталій Антонов зараз зміг вивести мережу «ОККО» в лідери паливного ринку. Це вдалося зокрема і за рахунок інформаційної кампанії.

Те саме можна сказати про «Нафтогазову асоціацію України», серед засновників якої у 2016 році булоТОВ «ОККО-Нафтопродукт». Представники асоціації працюють на імідж «ОККО», забезпечуючи компанії додатковий піар.

Податковий кейс мережі заправок «ОККО», описаний вище, повинен розкрити очі контролюючим органам. "Скрутки" нікуди не поділись, а офшорні реєстрації та часта зміна фірм повинні стати маячками, які сигналізують про порушення закону. Дуже добре, що зараз «ОККО» заручилась підтримкою фонду «Повернись живим» і активно допомагає Збройним силам України. Проте, як бачимо, це зовсім не заважає менеджерам мережі недоплачувати до бюджету і продовжувати бізнес на окупованих територіях.

Олена ДОБРОДІЙ,
Антикор

 

 

 

Категория: Коррупция | Добавил: admin (17.03.2024)
Просмотров: 1908 | Теги: корупція, нафта, ОККО, ьензин, волотнер | Рейтинг: 4.6/8
Всего комментариев: 0
ComForm">
avatar

Обсудить на Юридическом форуме

ИНТЕРВЬЮ

Кирило Говорун: На гроші Новинського лобісти влаштовують танці з бубнами довкола «гонінь проти УПЦ»

Після початку повномасштабної війни 2022-го в мережі з'явилася антивоєнна декларація, яку підписали понад п'ять сотень богословів, релігієзнавців, філософів з усього світу. Серед авторів цього тексту був і Говорун.Розпорошення ресурсу та план «Б». Чому замінили Залужного і що чекає на Сирського

Розпорошення ресурсу та план «Б». Чому замінили Залужного і що чекає на Сирського Військовий експерт окреслив перспективи та умови, в яких доведеться працювати новому головкому...