Доля редактора «Газети по-київськи» Сергія Тихого, нещодавно звільненого з посади попри протести колектива редакції, спіткала нині й керівника газети «Kyev-Post» Брайна Боннера. Власники незадоволені недостатньою «підтримкою» редактором лінії Президента Януковича, що може завадити іншим бізнесам власника. Й знов колектив вдався до страйку. Журналістів підтримала профспілка. Kyiv Post протестує проти втручання в незалежну діяльність редакції. Таким втручанням ми вважаємо рішення видавця Мухаммада Захура звільнити головного редактора Браяна Боннера через відмову зняти з публікації інтерв'ю з Міністром сільського господарства Миколою Присяжнюком.
Редакція Kyiv Post починає страйк з вимогою відновити Боннера на посаді головного редактора. Ми продовжимо писати та редагувати наші статті, але жодної новини чи номера газети випускати не будемо. В будь-якому випадку, наразі доступ до сайтів для редакції заблоковано.
Передісторія, наскільки її знає редакція Kyiv Post
Вночі з 14 на 15 квітня, коли останній номер англомовної газети був надісланий до друку, Захур зателефонував Боннеру, щоб сказати, що газету буде закрито, якщо в ній буде надруковане це інтерв'ю, яке міністр дав 11 квітня. Захур попросив Боннера не друкувати статтю ні в Інтернеті, ні в газеті. Все це відбувалося під час годинної телефонної розмови, яка завершилася о 1:30 ночі.
Після обмірковування цього прохання, Боннер відхилив його і приблизно о 2:50 попередив Захуара через СМС та електронною поштою, що не згоден брати участь у цензурі Kyiv Post. Він не отримав відповіді до ранку. Присяжнюк дав годинне інтерв'ю журналістам Kyiv Post 11 квітня, але, наскільки нам відомо, одразу ж передумав і попросив видавця Kyiv Post не дозволяти друкувати його в газеті.
До відправлення до друку газети вночі 14 квітня Захур мав кілька дискусій з головним редактором щодо цього інтерв'ю.
Дискусії протягом тижня між Захуром і Боннером точилися навколо того, що питання дуже делікатне, і що стаття потенційно може мати погані наслідки як для Kyiv Post, так і для компанії Захура.
Захур говорив про Присяжнюка як про «доброго друга». Боннер, в свою чергу, сказав, що стаття повністю відобразить те, що міністр сільського господарства сказав у інтерв'ю, що всі принципи журналістської етики були повною мірою дотримані.
В 23:35 14 квітня Захур написав Боннеру листа із запитанням, чи пішла стаття до друку. У відповідь Боннер сказав, що так, і вислав Захуру текст англійською мовою. О першій годині ночі Захур зателефонував до Боннера і сказав, що статтю було перекладено на російську і відправлено міністрові, який, за словами Захура, відреагував на неї погано.
Після досить тривалої дискусії Захур попередив, що Kyiv Post може бути ліквідовано вранці, якщо стаття таки вийде в газеті або онлайн.
Позиція редакції
Кожен власник газети має право визначати редакційну політику і вибирати головного редактора на власний розсуд, і, звичайно, кожну людину можна замінити. Але звільнення Боннера, який на посаді головного редактора працював майже три роки, вщент знищує історію незалежної журналістики в газеті, яка була заснована на цьому принципі в 1995 році. Захур публічно говорив, що дотримуватиметься цієї традиції невтручання в те, що пишуть журналісти, коли купував газету майже два роки тому. Закриття Kyiv Post — це занадто висока ціна для редакції, що складається з 30 осіб, та громади, для якої редакція працює.
Редакцію Kyiv Post об'єднують спільні цінності: робота заради майбутнього країни, такого, в якому є місце повазі до незалежної журналістики, яка є наріжним каменем демократичного суспільства.
Цій дії передувала низка попереджень Боннеру, починаючи з червня 2010 року, від представників Захура в компанії ISTIL Group, обережно ставитися до новин, про які пише Kyiv Post і зайняти позицію більшої підтримки стосовно Президента Віктора Януковича та його адміністрації.
Але, в той же час, представники ISTIL Group, включаючи Захура, багаторазово схвалювали висококласну роботу редакції Kyiv Post. Вони також говорили, що погоджуються з більшістю того, про що пише газета. Але вони говорили, що незалежна робота журналістів потенційно загрожує іншим інвестиціям компанії в секторі нерухомості, ЗМІ та інших.
З того самого червня періодично виникали внутрішні дискусії, інколи відбувалися спроби обмежити редакційну незалежність. Захур навіть придушив попередні розмови представників власної компанії про продаж газети високопосадовцю з Адміністрації Президента. Ці переговори почалися через страх того, що незалежна журналістика може загрожувати всій іншій компанії ISTIL Group. Проблема ні в одній газеті, одному головному редакторі, одній статті чи одній людині.
Редакція Kyiv Post, як і будь-який сумлінний незалежний журналіст, просто намагалася робити свою справу якомога краще, розповідаючи та аналізуючи новини, від самого заснування в 1995 році.
Комітет Київської незалежної медіа-профспілки. ПРЕС-РЕЛІЗ
15 квітня 2011 року. Київська незалежна медіа профспілка підтримує страйк журналістів газети «Kyiv Post», які оголосили його на знак протесту проти брутального звільнення з роботи головного редактора видання Браяна Боннера. Власник видання Мохаммед Захур волюнтаристським методом усунув з посади досвідченого журналіста і керівника творчого колективу газети лише через те, що той відмовився виконувати абсурдну вказівку власника про зняття зі шпальти газети невигідного власнику інтерв'ю. Такий підхід до співпраці є грубим втручанням у редакційну політику. КНМП констатує, що в Україні з`явилася небезпечна тенденція.
Останнім часом вже вдруге знімають з посади головного редактора. Два тижні тому подібне сталося з Сергієм Тихим, головредом «Газеты по-киевски», яка належить фінансовов-промисловій групі «Приват» Ігоря Коломойського. Для витискування пана Тихого з посади власники не зупинилися навіть перед таким ганебним діянням, як припинення друкування газети. При цьому посилання на економічні показники не витримують жодної критики. Хоча і не без проблем, але обидва видання досить успішно розвивалися.
Справжні прочини боротьби з високопрофесійними головними редакторами полягають в іншому. В Україні створено напівтоталітарний режим, коли навіть найбагатші люди мусять догоджати владі. Вони повинні затикати рота підвладним їм засобам масової інформації. В протилежному випадку вони ризикують успішністю свого бізнесу. Адже невдоволення влади може вилитися в боротьбу проти самих власників ЗМІ. При цьому заяви Президента України Віктора Януковича із запевненнями підтримки незалежності ЗМІ мають лицемірний характер. Адже він декларує одне, а на практиці здійснює зовсім інше. Він випустив заяву на підтримку колективу «Газеты по-киевски», але палець об палець не вдарив для того, щоб не допустити сваволі по відношенню до головного редактора видання. Таким чином, влада тисне і залякує власників ЗМІ, а власники тиснуть і залякують головних редакторів і колективи редакцій.
«Якщо так легко можуть викинути головного редактора, то що вже говорити про рядових журналістів? - каже голова Комітету КНМП Юрій Луканов. - Журналісти повинні усвідомити, що протистояти такому політичному тиску можна лише солідарними протестами. Бо завтра на місці Брайна Боннера і Сергія Тихого може опинитися кожен колега».
ТЕМА
|